Na przestrzeni lat Auschwitz stał się synonimem piekła, eksterminacji Żydów europejskich i śmierci wielu innych nacji. Obóz w Oświęcimiu działał przez pięć lat podczas drugiej wojny światowej i został wyzwolony dopiero 27 stycznia 1945 roku.
Dziś jest to jedyny niemiecki obóz koncentracyjny wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a na terenie byłego obozu znajduje się muzeum udostępnione dla zwiedzających. Bardzo często utożsamia się ze sobą określenia Auschwitz i Birkenau, co jest błędem. Na czym polegały różnice?
Auschwitz i Birkenau – obóz macierzysty i podobozy
Auschwitz był pierwszym obozem całego zespołu, który powstał na tym terenie, i nazywany był obozem macierzystym. Był na początku wykorzystywany do więzienia inteligencji polskiej oraz ludzi otwarcie walczących z okupantem.
W związku z tym, że ruch oporu w Polsce się rozrastał, a finalnie był najpotężniejszym w całej Europie, wizyta Heinricha Himmlera w obozie zaowocowała planami o jego rozbudowie. Budowę obozu Birkenau rozpoczęto dopiero jesienią 1941 roku, a na jego terenie znajdował się między innymi obóz kobiet. To właśnie Birkenau zostało wybrane na miejsce eksterminacji, kiedy naziści ustalili metody mordowania w celu ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej i to właśnie tutaj zginęło ponad milion ludzi. Proces zabijania Żydów znacząco przyśpieszył po konferencji nad jeziorem Wansee, kiedy nazistowscy dygnitarze z Adolfem Eichmannem i Reinhardem Heydrichem spotkali się w styczniu 1942 roku.
Od tego momentu komory gazowe i krematoria w Birkenau pracowały niemal bez przerwy. Warto podkreślić, że Auschwitz to niemiecka nazwa Oświęcimia, podczas gdy Birkenau odpowiada polskiej Brzezince.
źródło: https://www.oswiecim24.pl/ – portal regionalny