Upały wpływają na nasz charakter. Jesteśmy bardziej wrażliwi na rzeczy, które normalnie byśmy przeoczyli, a to ma wpływ na relacje rodzinne i małżeńskie.
Osłabienie, brak apetytu, zły nastrój, drażliwość… Choć na początku witamy go z zapałem, to po deszczach i chłodzie zimy oraz niestabilności wiosny, rzadko możemy znieść upały, zwłaszcza gdy wpływają na nas emocjonalnie.
To, że upały wpływają na nasz charakter jest powszechnie znanym faktem. Sprawia, że jesteśmy bardziej zirytowani, co ma reperkusje w relacjach rodzinnych i małżeńskich. Jeśli dodatkowo mamy skłonność do niskiego ciśnienia krwi lub problemy z krążeniem, dyskomfort spowodowany upałem może nas znacząco zmienić, zakłócając codzienne funkcjonowanie.
Dlaczego upały wpływają na nas negatywnie?
Jeśli jesteśmy hipotensyjni lub mamy problemy z krążeniem, upał wpływa na nasze zdrowie w takim stopniu, że modyfikujemy nasze normalne życie, aby uniknąć konsekwencji wysokich temperatur. Opuchnięte nogi, zawroty głowy, nadmierne zmęczenie… to najczęstsze dolegliwości.
Jednak nie jest on szkodliwy dla naszego zdrowia tylko wtedy, gdy cierpimy na niedociśnienie lub słabe krążenie. Z psychologicznego punktu widzenia upał sprawia, że jesteśmy bardziej rozdrażnieni. Wysokie temperatury i przenikająca niekiedy do atmosfery wysoki poziom wilgoci uniemożliwiają nam spokojny sen, powodując nawet bezsenność podczas najgorętszych nocy. Ten brak snu prowadzi do irytacji, niepokoju, stresu, zmęczenia, nerwowości, wahań nastroju i ogólnego złego samopoczucia.
Upał sprawia również, że mamy mniejszą chęć do pracy, ponieważ czujemy się bardziej zmęczeni, co obniża naszą wydajność i koncentrację. Czujemy się apatyczni, nadmiernie się pocimy z powodu wilgoci i mniej jemy. To samo dzieje się w przypadku uprawiania sportu i ćwiczeń fizycznych. Sprawdź, jak odchudzać się w upalne dni.
Jakby tego było mało, upał sprawia, że stajemy się bardziej agresywni i gwałtowni. Specjaliści od psychologii zwracają zresztą uwagę na wzrost aktów przemocy w sezonie letnim, zwłaszcza u osób, które mają problemy z samokontrolą. Pacjenci cierpiący na zaburzenia maniakalne, urojenia, depresję czy zachowania obsesyjno-kompulsywne również negatywnie odczuwają skutki upałów.
Jakie konsekwencje może mieć upał dla naszych osobistych relacji?
Drażliwość i zmęczenie sprawiają, że jesteśmy bardzo źli na innych. Zwiększa to kłótnie i tarcia między partnerami i członkami rodziny. Nie bez powodu po miesiącach letnich zazwyczaj występuje duża liczba rozwodów i separacji, w porównaniu z resztą roku.