Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego jest potężną budowlą, która swą formą architektoniczną oraz licznymi detalami może oczarować każdego. Ten wspaniały zabytek to duma Wrocławia oraz miejsce, które do dziś na naukowej mapie stolicy Dolnego Śląska zajmuje bardzo ważne miejsce. To również ważna atrakcja turystyczna, której w trakcie wycieczki po Wrocławiu nie można pominąć. Co warto zobaczyć w tym miejscu?
Z kart historii
Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego zasługuje na uwagę m. in. ze względu na swą historię. Warto pamiętać, że zalicza się on do najstarszych uczelni w tej części Europy, a jego początki wiążą się z działalnością jezuitów oraz cesarza Austrii – Leopolda I. Do dziś jest to ważne miejsce i na mapie Wrocławia, i w świecie polskiej nauki. Świetni wykładowcy, ciekawe kierunki oraz 40 tysięcy turystów. Choć przez lata UW znacznie się rozbudował, wciąż najważniejszym obiektem akademickim pozostaje Gmach Główny – perełka barokowej architektury, która zachwyca wspaniałymi wnętrzami. Co warto zobaczyć w trakcie zwiedzania tego obiektu?
Schody Cesarskie
Jedną z ważniejszych atrakcji we wnętrzu Gmachu Głównego Uniwersytetu Wrocławskiego są Schody Cesarskie. To wspaniała klatka schodowa, która może się pochwalić wyjątkowo pięknymi sklepieniami. Wyróżniają się tu malowidła F. A. Scheffleara (1734-1735), której ujęto w ciekawe ramy oraz ornamenty. Schody te poświęcone są Śląskowi: jego dziejom oraz panom poszczególnych księstw. Można tu zobaczyć m. in. herby monarchii oraz Urzędu Zwierzchniego i Kamery Cesarskiej – najwyższych organów reprezentujących monarchię. Wśród malowideł, które zdobią tę okazałą klatkę schodową, można też dostrzec symboliczne wizerunki wszystkich księstw i państw śląskich. Jak rozpoznać poszczególne księstwo? Po herbie, władcy, cechach krajobrazu lub bogactwach naturalnych, które artysta starał się przedstawić w malowidle.
Aula Leopoldina
Aula Leopoldina to najważniejsze wnętrze w Gmachu Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz jeden z symboli Wrocławia. Uznawana za jeden z najpiękniejszych przykładów świeckiej sztuki barokowej, jest unikalnym zabytkiem z XVIII wieku. Architektura, obraz i rzeźba łączą się tu pięknie ze sobą, a iluzjonistyczne malowidła zdobiące tę salę, zachwycą każdego. W dekoracji malarskiej i rzeźbiarskiej nie brak ważnych symboli. Znalazło się tu miejsce dla Leopolda I, i dla hrabiego Johanna Antona von Schaffgotscha – kolejnego dobrodzieja wrocławskiej uczelni. Nie brak tu również ciekawych przedstawień osób zasłużonych dla nauki i kultury, cenną kolekcję stanowią też obrazy, które przedstawiają najważniejszych dobrodziejów Uniwersytetu Wrocławskiego.
Oratorium Marianum
To kolejne wnętrze, które warto zobaczyć w trakcie zwiedzania wrocławskiej uczelni. Oratorium Marianum, podobnie jak Aula Leopoldina, może się pochwalić pięknymi malowidłami i sztukateriami, które pięknie łączą się ze sobą. Pomieszczenie to początkowo pełniło funkcje sakralne, jednak w początkach XIX stulecia zostało przemienione w świecką Salę Muzyczną Uniwersytetu Wrocławskiego. Dawny ołtarz został zastąpiony organami, a prezbiterium stało się miejscem wyznaczonym dla muzyków i śpiewaków. Dzięki rewelacyjnej akustyce, sala ta stała się jednym z najważniejszych miejsc na mapie kulturalnej XIX-wiecznego Wrocławia. Występowało tu wielu znanych i cenionych artystów, których koncerty stawały się ważnymi wydarzeniami. Dekoracje, które dziś możemy oglądać w Oratorium Marianum, są efektem przeprowadzonych po wojnie prac oraz renowacji fresków, które dopiero kilka lat temu odzyskały swój dawny blask.
Wieża Matematyczna
Kolejna atrakcja, jaką może się pochwalić Wrocław i Gmach Główny tutejszego uniwersytetu, to miejsce wyjątkowo popularne wśród miłośników astronomii i pięknych widoków. Wieża Matematyczna to cenny zabytek i ważny punkt w programie wycieczki po stolicy Dolnego Śląska. Jest to z jednej strony wspaniały taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Wrocławia i jego otoczenie, jest to jednocześnie cenny zabytek. To dawne Obserwatorium Astronomiczne to ciekawe dekoracje oraz cenna kolekcja przyrządów pomiarowych, którym warto się przyjrzeć uważniej.
Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego to wspaniałe wnętrza oraz moc cennych dzieł sztuki. Kto w czasie wycieczki po Wrocławiu postanowi zwiedzić tę budowlę, ten z pewnością czasu spędzonego w jej murach żałować nie będzie.